Kiedy należy oddać samochodową skrzynię biegów do naprawy?

naprawa skrzyni biegów

Większość samochodów poruszających się na polskich drogach posiada manualną skrzynię biegów. Niestety jest ona elementem szczególnie narażonym na różnego rodzaju uszkodzenia. Bezpośrednimi przyczynami mogą być zarówno wadami konstrukcyjnymi czy niedociągnięciami, jak i złym użytkowaniem skrzyni biegów. Ekspert firmy CNS Centrum Naprawy Skrzyń w Palędziu w województwie wielkopolskim przekazał nam kilka informacji dotyczących skrzyń biegów. Pomogą one rozpoznać czy skrzynia biegów wymaga naprawy, podkreślając przy tym jak ważna jest naprawa skrzyni biegów.

Hałas lub pisk podczas jazdy

Osoby przemieszczające się trasami szybkiego ruchu, takim jak drogi ekspresowe czy autostrady bardzo często korzystają z najwyższych biegów, czyli 5 oraz 6. Prawidłowe działanie wysokich biegów jest szczególnie ważne podczas pokonywania długich tras. Kierowcy, którzy prawidłowo wykorzystują możliwości poszczególnych biegów w swoim samochodzie, zużywają mniej paliwa podczas jazdy. Są oni też mniej narażeni na wystąpienie awarii skrzyni biegów.

Jeśli podczas włączaniu 5 oraz 6 biegu pojawiają się hałasy lub piski, należy niezwłocznie skontaktować się z zakładem zajmującym się naprawą skrzyni biegów. Objawy te nasilać się mogą wraz z naciśnięciem lub puszczeniem pedału gazu.

– tłumaczy ekspert z firmy Cns Centrum Naprawy Skrzyń.

Przyczyną występowania pisków oraz hałasów podczas jazdy na wysokich biegach jest uszkodzone łożysko wału napędowego dolnego oraz tulei sztywnej biegu 5 i 6. Uszkodzenia w skrzyni biegów najczęściej zaczynają się od łożyska zamontowanego na końcu dolnego wałka atakującego za szóstym biegiem.

Ruch dźwigni zmiany biegów po użyciu sprzęgła

Uszkodzenia skrzyni biegów związane ze sprzęgłem są bardzo powszechne, zwłaszcza w przypadku młodych kierowców. Przetrzymywanie sprzęgła podczas postoju czy niedociskanie dźwigni sprzęgła podczas zmiany biegów, może być powodem różnego rodzaju problemów i usterek. Ruch dźwigni zmiany biegów po naciśnięciu lub zwolnieniu sprzęgła na pierwszym biegu może być oznaką uszkodzenia łożyska dolnego wału napędowego oraz tulei sztywnej przy biegu pierwszym oraz drugim.

Problemy ze sprzęgłem są dużym problemem, gdyż przeszkadzają w ruszaniu samochodu. Szybkie wykrycie usterki może pozwala w znacznym stopniu ograniczyć koszty naprawy. Jazda z uszkodzonym sprzęgłem lub skrzynią biegów może doprowadzić do zniszczenia poszczególnych elementów odpowiedzialnych za zmianę biegów. To z kolei uniemożliwia naprawę i wymusza zakup nowych części. Eksperci odradzają zakup używanych skrzyń biegów, gdyż większość wad i usterek pojawia się przy przebiegu ok. 60 000 km.

Nadmierny opór przy zmianie biegów

Często występującym problemem, zwłaszcza przy zimnym siniku, jest oporna zmiana biegów oraz ich „haczenie”. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli często przemieszczamy się na krótkich dystansach. Silnik nie ma wtedy czasu się solidnie rozgrzać oraz bardzo szybko stygnie. Jeśli zauważymy tego rodzaju problemy w naszym samochodzie, to prawdopodobnie nastąpiła deregulacja linki biegów. W takim przypadku zaleca się regulacje mechanizmu zmiany biegów. Regulacje mechanizmu można dokonać samodzielnie, wymaga to poświęcenia jedynie około 1 godziny. Czasem sama regulacja jednak nie pomoże i konieczna jest wymiana linek lub cięgna, a jeśli to nie pomoże konieczne jest zdjęcie całej skrzyni.

Każda skrzynia biegów wymaga indywidualnego podejścia, a osoby zajmujące się ich naprawą muszą posiadać specjalistyczne umiejętności. CNS Centrum Naprawy Skrzyń to firma specjalizująca się w naprawie, regeneracji i sprzedaży skrzyń biegów zarówno manualnych, jak i automatycznych. Zespół specjalistów tam zatrudnionych dysponuje wieloletnim doświadczeniem oraz szeroką wiedzą w zakresie budowy i działania tego kluczowego elementu każdego samochodu. Dzięki temu klienci mogą liczyć na kompleksowe usługi oraz precyzyjne rozwiązanie problemów związanych ze skrzynią biegów.

Każdy z nas wie, jak ważnym aspektem jest czas – szczególnie w przypadku awarii samochodu. Specjaliści z CNS Centrum Naprawy Skrzyń zdają sobie sprawę z tego, jak istotna jest szybka realizacja usług oraz dostosowanie się do potrzeb klienta. Dlatego dbają o to, aby naprawa skrzyni biegów przebiegała sprawnie i bez zbędnych opóźnień.