Poznaj automatyczne skrzynie biegów

poznaj-automatyczne-skrzynie

Współczesne samochody mogą być wyposażone w manualną lub automatyczną skrzynię biegów. Wygoda obsługi i możliwość zachowania płynnej jazdy dzięki optymalizacji przełożeń sprawiają, że automatyczne skrzynie biegów cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Sprawdźmy, co na temat tego rozwiązania mówi specjalista z CNS Centrum Naprawy Skrzyń. Jakie rodzaje skrzyń automatycznych są dostępne na rynku?

Automatyczna skrzynia biegów – komfort i precyzja

Automatyczne skrzynie biegów to najlepszy wybór dla kierowców, którzy często poruszają się po mieście i podróżują na dłuższych dystansach. Jazda samochodem może być męcząca oraz wyczerpująca, dlatego warto szukać ułatwień i zadbać o utrzymanie dynamiki jazdy. Jak zaznacza specjalista z CNS Centrum Naprawy Skrzyń, przy większej prędkości obrotowej silnika przejście na wyższy bieg może sprawiać trudności – mając automat, możesz o tym zapomnieć.

Podstawowym elementem klasycznej automatycznej skrzyni biegów jest sprzęgło hydrokinetyczne, które zmienia bieg zależnie od obciążenia silnika. Rozwiązaniem pokrewnym są półautomaty stopniowe o budowie zbliżonej do manuala. Kierowca sam wybiera biegi, a system rozłącza i załącza sprzęgło w momencie zmiany

– wyjaśnia pracownik CNS Centrum Naprawy Skrzyń.

Dwusprzęgłowe i bezstopniowe skrzynie biegów

Kolejnym rodzaje przekładni są skrzynie dwusprzęgłowe, w których jedno sprzęgło odpowiada za biegi parzyste, a drugie – nieparzyste. Po zmianie biegu jedno sprzęgło zaczyna pracę, a drugie się wyłącza. Co za tym idzie, w trakcie jazdy kolejny bieg jest zawsze gotowy do pracy. Jak wskazuje specjalista z CNS Centrum Naprawy Skrzyń, równie chętnie ludzie wybierają przekładnie bezstopniowe. Ich działanie podobne jest do przerzutek rowerowych. Użycie takich skrzyń jest ekonomiczne, ponieważ zmniejszają zużycie paliwa. Niemniej kierowcy muszą być świadomi, że w przypadku awarii koszty naprawy są zazwyczaj dość wysokie. Jeżeli zastanawiasz się, na które rozwiązanie się zdecydować, skorzystaj z pomocy doradcy z CNS.